Mały i duży ZUS – o co w tym chodzi?
Czasami można usłyszeć, że osoby zakładające swoją pierwszą działalność gospodarczą mają przywilej opłacania małego ZUS-u. Czym różni się od dużego ZUS-u? Czy na mały ZUS można liczyć tylko zakładając działalność po raz pierwszy? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.
Czym jest duży ZUS?
Duży ZUS to nic innego jak obowiązkowa składka (na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, Fundusz Pracy), którą musi opłacać co miesiąc każdy przedsiębiorca. W przypadku osób rozliczających się na zasadach ogólnych, nieopłacających dobrowolnej składki zdrowotnej, kwota ta w 2022 roku wynosi 1 211,28. Jak łatwo można się domyślić, to spory wydatek zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy dopiero co rozpoczęli swoją działalność.
Mały ZUS i mały ZUS+
Aby ułatwić otwarcie własnej firmy, raczkujący przedsiębiorcy mogą przez 6 pierwszych miesięcy opłacać mały ZUS, czyli składkę obniżoną o ubezpieczenia społeczne. Muszą jednak spełnić kilka warunków (nie wykonywać pracy dla byłego pracodawcy, otwierać działalność po raz pierwszy, lub po 60 miesiącach od zawieszenia lub zakończenia poprzedniej) – dlatego o rodzaj deklaracji ZUS warto poradzić się doświadczonego biura księgowego.
Po tym czasie przedsiębiorca, przez maksymalnie 36 miesięcy, może skorzystać z małego ZUS+. Tu również istnieją pewne obostrzenia. Działalność m.in. musi być zarejestrowana w CEIDG, a przychód z niej za poprzedni rok nie przekroczył 120 000 zł. Z małego ZUS-u+ nie skorzystają m.in. ci, którzy prowadzili rok wcześniej działalność krócej niż 60 dni, lub wykonują działalność dla byłego pracodawcy. Trzeba pamiętać, że niższa składka ZUS oznacza mniejszą kwotę świadczeń z opłacanych ubezpieczeń!